Slavnostní křest Kroniky 1918

V úterý 9. října byla veřejnosti poprvé představena Kronika první republiky. Její vydavatelé (nakladatelský dům Albatros Media a společnost České dukáty) plánují v jednadvaceti dílech této knižní série během následujících jednadvaceti let zmapovat politické, kulturní i společenské dění v Československu mezi lety  1918–1938. Kronika první republiky ale nebude jen pouhou – byť velice luxusní – knihou...

Příběh prvorepublikového Československa se totiž nebude odehrávat jen na stránkách knihy, ale také na stranách zlatých dukátových a stříbrných medailí. Každý díl doprovodí čtyři medaile věnované významným událostem daného roku. Autory knihy jsou historik Pavel Kosatík a přední odborník v oblastech numismatiky a notafilie Jaroslav Moravec. Závazek k takovému projektu je pro ně velkou ctí a výzvou zároveň.

Kmotry Kroniky první republiky se stali historička a numismatička Věra Němečková a viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, oba jsou zároveň autory předmluvy prvního dílu.

Křest proběhl v prostorách České národní banky záměrně. Budova byla postavena v období první republiky pro tehdy klíčovou bankovní instituci – Živnobanku. Historie prvorepublikového peněžnictví je navíc v Kronice silně akcentována. Autorem kapitol s tematikou peněžnictví je zmiňovaný numismatik Jaroslav Moravec, který stál i u výběru autorů pamětních medailí. O práci na nich se podělili akademičtí sochaři Zbyněk Fojtů, Vladimír Oppl, Jiří Dostál a akademický malíř Vladimír Pavlica. Posledním a zároveň nejslavnějším jménem je bezesporu Jiří Harcuba, zesnulý akademický sochař, jehož dílo (T. G. Masaryk na dukátové medaili) se do Kroniky díky svolení vdovy Zdeny Harcubové dostalo z archivu České národní banky, v němž je uloženo.

První díl Zlaté edice Kroniky první republiky vychází v nákladu 21 kusů a zájemci o něj si budou muset připravit 250 000 Kč. Stříbrné edice vyjde rovná stovka, ponese cenovku 25 000 Kč.

Více informací o Kronice první republiky najdete www.kronikaprvnirepubliky.cz


Galerie

Nenechte si nic ujít

Získejte informace o vydání nových dílů, novinky a pozvánky na události do Vašeho e-mailu.