Kronika 1919 se připravuje

Práce na Kronice první republiky 1919 jsou v plném proudu. Texty jsou napsané, medaile připravené, box se už rýsuje a to vše dohromady pokřtíme 2. prosince v Expozici ČNB.

O knize:
„V prvním díle Kroniky první republiky jsme se věnovali rakousko-uherskému oběživu a změnám, k nimž došlo ihned po vzniku Československa. Sledovali jsme první měnová opatření československého státu a proces přípravy prvních československých provizorních platidel, poukázek Zemské banky království Českého. Než však mohly být vydány, změnila se peněžní situace i plán dalšího postupu.
V druhém díle sledujeme zejména měnovou reformu a odluku československé měny od měny rakousko-uherské, přípravu tzv. kolkovací akce, kolkování bankovek a související opatření, jejichž vrcholem byl vznik samostatné československé měny.
Významná část je pak věnována přípravě a výrobě prvních československých definitivních platidel, tzv. státovek I. emise. Na jejich výtvarných návrzích se podílel světoznámý český umělec Alfons Mucha a byly tištěny v době velké materiální nouze a mezinárodního politického napětí na přelomu let 1919 a 1920 v šesti tuzemských a dvou zahraničních tiskárnách.
I druhý díl je bohatý na vyobrazení velkého množství numismatického materiálu, zčásti unikátního i ještě nepublikovaného.“
Jaroslav Moravec (autor numismatické části knihy)

„Měl to být první rok nového letopočtu. Národ, který získal samostatnost, jím měl konečně vstoupit do nové, slavné, navíc republikánské éry. Stalo se ale něco jiného. Ti, kdo čekali, že osamostatněním se noc změní v den a národ se rázem vyšvihne na úroveň, která mu byla po staletí odpírána, zjistili, že jejich vlastní minulost na ně vrhá stín. Ten starý svět odmítal zmizet jen tak a vzpouzel se. Co víc, bouře propukaly nikoli jen tam, kde se to dalo čekat, mezi nepřáteli, ale v jejich vlastních hlavách. Nyní už nikdo a nic nebránili tomu, aby si Češi a Slováci vládli sami. To vládnutí se však ukázalo mnohem těžší než dřívější odboj a reptání. Rok 1919 se stal rokem krize.“
Pavel Kosatík (autor historické části knihy)O medailích:

1 dukát
Výročí tragického úmrtí Milana Rastislava Štefánika 4. 5. 1919
Reverz: portrét M.R. Štefánika ve vojenské uniformě.
Averz:  prozatimní st. znak
Autor:  Zbyněk Fojtů, akademický sochař a jeden z nejpřednějších českých medailérů

 

2 dukát

Schválení záborového zákona 16. 4. 1919.

Reverz: volný motiv k výročí schválení záborového zákona

Averz: prozatimní st. znak

Autor: Josef Oplištil, sochař a medailér, pedagog na Vyšší škole odborné v Jablonci nad Nisou, kde vede ateliér se zaměřením na raženou medaili a minci, autor mnoha významných prací.

 

5 dukát

Zavedení české měny 10. 3. 1919

Averz: Alois Rašín

Reverz: prozatimní státní znak

Autoři:

Averz: Jiří Harcuba, sklářský výtvarník, medailér a pedagog světového významu. Svým typickým rukopisem vytvořil dílo s významným uměleckým  sdělením a přesahem.

Reverz: Petra Brodská, mladá česká medailérka, absolventka VOŠ v Jablonci n. N., žačka významného medailéra Jiřího Dostála, spolupracovníka Jiřího Harcuby

 

10 dukát

Vydání první státovky 7. 7. 1919

Reverz: motiv ze státovky 100Kč vzor 1919 z díla Alfonse Muchy

Averz: prozatimní st. znak

Autor:  Asamat Baltaev, talentovaný umělec z přicházející generace medailérů, jeho práce jsou pravidelnými vítězi soutěží. Jeho tvorba je vysoce ceněna pro svou dynamiku a preciznost.


Kronika první republiky 1919 vychází 2. prosince 2019 v limitované sérii v provedení zlatá a stříbrná.

                                                                    

Nenechte si nic ujít

Získejte informace o vydání nových dílů, novinky a pozvánky na události do Vašeho e-mailu.