Náročná cesta přípravy dukátu

Zajímá vás, jak se vyrábí dukáty do Kroniky první republiky? Za vším je neuvěřitelné množství ruční práce, která vychází ze zkušeností tradičních řemeslných rytců.
Na první fotce vidíte matrici, ze které se následně vyrábí razidlo na jeden z dukátů do Kroniky první republiky. Konkrétně je to desetidukát s portréty TGM, M.R. Štefánika a Edvarda Beneše od akademického malíře Vladimíra Pavlici.

Na druhé fotce je hotové razidlo, které se razí na mincovních lisech. V tomto případě odražky dukátových medailí z ryzího stříbra do stříbrné verze Kroniky. Na konci celého procesu následuje detailní kontrola kvality finální medaile.


Na třetí fotce jsou pro kontrast ukázány prázdné střížky a naražené medaile.

Poslední fotka je z proofové dílny.  Je to dílna, kde se před ražbou hotová razidla leští do kvality vysoký lesk (tzv. kvalita proof). Nejprve se leští mincovní plocha. Pak se razidlo překryje fólií a reliéf (portréty, znaky či postavy) se ořeže. Vše pod mikroskopem a vyžaduje to velký um mistra medailéra. Tato mravenčí práce se dělá proto, aby se dokonale vyleštěná mincovní plocha ochránila, protože ve finální fázi se reliéf pískuje. A pak se jde na ražbu. A na konci? Dokonalé medaile které budou zdobit Kroniku první republiky. Kniha vyjde už 9. října 2018!

Nenechte si nic ujít

Získejte informace o vydání nových dílů, novinky a pozvánky na události do Vašeho e-mailu.